Marek Pleskač

Dokud tu budou čičmundové,...

3. 04. 2012 22:34:43
...budou o našich penězích prostřednictvím státních úředníků rozhodovat lidé jako Tykač nebo Janoušek. Za čičmundy označil František Chobot (dnes Bušek), jeden z hlavních protagonistů legendárního tunelu CS Fondů v roce 1997, bývalého šéfa Finančního analytického útvaru ministerstva financí Jiřího Kudlíka a jednatele firmy Crassus Petra Müllera z toho důvodu, že byli jen figurkami na šachovnici. František Bušek už se nemusí ničeho obávat, protože v jeho případě je trestný čin promlčen a může být tak hlavním trumfem v trestním stíhání Pavla Tykače, na něhož se vztahuje odlišná promlčecí lhůta z důvodu šetření v letech 2006-2008.

Kudlíka státní zástupce vinil z toho, že jako vedoucí FAÚ nepodal trestní oznámení a nezabránil tak transakci, při níž odešlo zhruba 1,23 miliardy korun za hranice. Podle obžaloby se tak stalo přesto, že měl z několika zdrojů informace o tom, že jde o nezákonné odčerpání financí CS Fondů. K těmto zdrojům patřil tehdejší ředitel Úřadu pro cenné papíry ministerstva financí Jan Veverka nebo exšéf Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti Evžen Šírek (zdroj euro.cz).

Kudlík se obžalobě však ubránil s tvrzením, že ho Veverka o ničem neinformoval, což vzhledem k tomu, že na ministerstvu skončil až v roce 2005, dává smysl. Potvrzuje to i podnikatel Schimmelpfennig (německá spojka), kterého Tykač s Chobotem ujišťovali, že Kudlík peníze pustí, protože mají spojku na ministerstvu. Kupodivu Jan Veverka nebyl nikdy obviněn.

Co z toho vyplývá? Snažil jsem se především naznačit, že lidé jako Tykač potřebují čičmundy jako je Kudlík, resp. Veverka. Nejvýznamnějšm čičmundou Romana Janouška byl bývalý pražský primátor Pavel Bém. Takové čičmundy však najdeme také ve svém okolí, např. ve vesnických zastupitelstvech, v městských radách, a pak je logické, že se objevují také na nejvyšších postech státní sféry. S nadsázkou by se dalo říct, že nejvýše postaveným čičmundou na světě je americký prezident. Nebo věříte tomu, že jeho prvořadým zájmem je blaho amerických občanů?

Proti čičmundům se ale dá bojovat. Lidé jsou stále ovlivněni minulým režimem, kdy ten, kdo donášel, byl označen za práskáče a kolaboranta. Rozlišujme však práskače a oznamovatele. Cestu ukázal Libor Michálek, který se postavil ministru Drobilovi. Tohoto odvážného muže následoval nevidomý právník Ondřej Závodský, který upozornil na podezřelé veřejné zakázky na ministerstvu vnitra. Velikou odvahu projevila také Renata Horáková, která se postavila vedení znojemské radnice a odmítla podepsat pro město mimořádně nevýhodné transakce. U starosty Petra Nezvedy se jí zastání nedostalo a od přímého nadřízeného, tajemníka Vladimíra Krejčíře, se dočkala dokonce výhružek. Tajemník dosáhl svého a nakonec připravil ve spolupráci s novým starostou Zbyškem Kašsaiem v záři 2011 paní Horákovou definitivně o místo.

Případ Renaty Horákové ukazuje, proč se drtivá většina lidí řídí heslem "Nehas, co tě nepálí". Už přes rok je tu ale organizace, na kterou se můžeme v případě korupčního jednání obrátit. Jedná se o Nadační fond proti korupci (www.nfpk.cz), jehož zřizovatelé jsou Karel Janeček, Stanislav Bernard a Jan Kraus. Ve fondu se angažuje také podnikatel a majitel Student agency Radim Jančura nebo bývalý ředitel tajné služby Karel Randák. Fond nabídl paní Horákové právní pomoc a za její odvahu jí odměnil částkou 300.000,- Kč. Nejčerstvějšm počinem nadačního fondu je podání trestního oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Postavme se, pokud máme tu možnost, podvodníkům a zlodějům a přestaňme jim dělat čičmundy. Prostředky tu jsou.

Autor: Marek Pleskač | karma: 11.88 | přečteno: 711 ×
Poslední články autora