Gary Yourofsky - možná změní i váš život

Před 5 měsíci jsem začal pravidelně navštěvovat posilovnu, abych si zlepšil celkovou kondici. Základem každého cvičení je kvalitní strava a tak jsem se začal poohlížet po vzorovém jídelníčku. 

V rámci mého hledání jsem narazil na úžasný web soucitne.cz, kde mě zaujala osobní výpověď bývalého pracovníka jatek. Tento článek na mě hluboce zapůsobil a donutil mě se zamyslet, zda chci maso nadále konzumovat. Po zjištění dalších informaci, zejména o otřesných životních podmínkách chovaných zvířat a zdravotní škodlivosti masných výrobků, jsem měl jasno a stal se vegetariánem. Maso mi v jídelníčku vůbec nechybělo, ale nic nenasvědčovalo tomu, že bych se vzdal mléka, sýru a vajec. Sice jsem si říkal, že jednou se možná stanu veganem, ale v nejbližších letech to určitě nebude.

Netrvalo to ale ani pár měsíců a kamarád vegan mi doporučil shlédnout záznam přednášky amerického aktivisty Garyho Yourofskyho, která jen potvrdila mé rozhodnutí vzdát se masných výrobků. Mimo jiné mě ale donutila zamyslet se nad tím, zda opravdu k životu potřebuji mléko, sýr a vejce.

Gary se stal veganem ve svých 25 letech. Do té doby se příliš nelišil od ostatních masožravců, u kterých končí empatie se zvířaty u jejich psa nebo kočky. Oči mu pomohl otevřít až připoutaný cirkusový slon, kterého spatřil v zákulisí. Mezi roky 1997-2001 byl za svou aktivistickou činnost 13x zatčen a odseděl si 77 dní v kanadském vězení s maximální ostrahou. Ani to ho ale nezlomilo, naopak mu pobyt ve vězení pomohl získat ještě větší empatii se zneužívanými zvířaty. Jeho přednášky slyšely již statisíce lidí po celém světě.

Požívání jiného mléka než mateřského je nepřirozené a nezdravé. Není náhoda, že u národů, které pijí nejvíce mléka, je nejvyšší výskyt osteoporózy. Kravské mléko obsahuje téměř 3x více bílkovin, 5x více vápníku a v průměru mnohem více minerálů než lidské, což má za následek zdvojnásobení váhy telete během 45 dnů. Lidské mládě potřebuje k dosažení dvojnásobku váhy 180 dní. Po odstavení už není třeba pít mléko. Krávy jsou v dnešních velkochovech oplodňovány uměle, aby se dosáhlo maximální dojivosti. Tele je odebráno, krmeno nepřirozenou stravou a po pár měsících v těsném kotci putuje na jatka. Dojnice čeká po několika letech, kdy už nejsou schopny produkovat tolik mléka, stejný osud. V přirozeném prostředí se kráva dožívá 18 - 25 let. Samotné mléko jsem nikdy příliš nepil, takže jsem se ho vzdal poměrně snadno. Mléko je ale součástí např. jogurtů, které jsem si čas od času dal. Naštěstí existují sojové jogurty a další produkty, kterými se dají mléčné výrobky kvalitně nahradit.

Sýr je hlavní příčinou toho, proč se z vegetariánů nestávají vegani. Nedokážou se vzdát sýru. Jak Gary poznamenává ve své přednášce, pokud náhodou host dostane v restauraci salát bez sýru, jeho první otázka na čišníka zní, jestli by mohl dostat trochu sýra nebo nějaký dresink. Alternativ k sýru je dnes také mnoho. Ve specializovaných obchodech, ale i v supermarketech, lze koupit rostlinné sýry nebo tofu, což je výrobek ze sojového mléka.

I vejce se dají úspěšně v receptech nahradit sojovou moukou nebo rozmixovaným banánem, ale možností je samozřejmě více. Ani slepice nejsou chovány ve velkochovech v uspokojivých podmínkách. Málo prostoru a absence denního světla je normou. V dnešní době se slepice staly pouhými stroji na vejce. Jsou přikrmovány antibiotiky, které se následně přenesou i do vajec. Jedno vejce obsahuje v průměru více jak 200 mg cholesterolu. Lidé tělo si vytváří vlastní cholesterol, to je ten jediný správný. O tom, co vlastně vejce je a proč ho slepice snáší, hovoří Gary ve své přednášce. Většina lidí asi bude překvapena :-)

Autor: Marek Pleskač | čtvrtek 18.7.2013 21:05 | karma článku: 23,58 | přečteno: 4827x
  • Další články autora

Marek Pleskač

COV-spirace 2020

20.12.2020 v 21:56 | Karma: 17,89

Marek Pleskač

Zrození běžce

7.1.2016 v 14:20 | Karma: 7,16

Marek Pleskač

Salming Tour de Hospic

30.9.2015 v 0:35 | Karma: 8,25

Marek Pleskač

Noční můra s ČD

31.5.2015 v 22:55 | Karma: 18,26