Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Test politické intelegence

20. 01. 2013 16:13:05
Probíhající volbu prezidenta a s ní spojené mediální kampaně jednotlivých kandidátů vnímám jako test národa. Přestože drtivá většina občanů odsuzuje současnou vládu a kritizuje polistopadový politický vývoj, vybíráme ve druhém kole mezi bývalým premiérem a jednou z nejvýraznějších postav české politiky Milošem Zemanem a současným prvním místopředsedou vlády Karlem Schwarzenbergem.

Ani jednoho z těchto kandidátů jsem v prvním kole nevolil, protože žádný z nich pro mě neznamená výraznou politickou změnu. Občas slýchám názor, že prezident stejně nemá žádné pravomoce a je jedno, kdo nakonec bude sedět na hradě, ale s tím nesouhlasím. Mohli jsme se o tom přesvědčit při nedávné amnestii. Ať už na ní máme názor jakýkoliv, prezident Klaus nese spoluodpovědnost za toto rozhodnutí. Prezidentova slova mají také větší váhu. Na druhého v pořadí si za pár let nikdo nevzpomene.

Mnozí vytýkají Miloši Zemanovi opoziční smlouvu nebo kontakty s bývalým komunistou Miroslavem Šloufem, ale za každým politikem stojí v pozadí více či méně kontroverzní osobnost. Kdo však tahá za nitky u druhého kandidáta?

Karel Schwarzenberg se stal v roce 2009 předsedou a mediální tváří kampaně TOP 09 a přesvědčil voliče, kteří byli nespokojeni s politikou ODS, aby dali hlas nově vzniklé straně, údajně pravicové. TOP 09 spolu s ODS slibovala, že nebude zvyšovat daně a sníží státní deficit. Ve skutečnosti nastal pravý opak (více v článku Petra Macha zde). Podle mě se takto pravicová vláda nechová.

Když to vyšlo jednou, vyjde to i podruhé, řekl si pravděpodobně mediální tým Karla Schwarzenberga a vytvořil z něj prezidentského kandidáta, který je povznesen nad skandály naší politické scény. Z médií téměř zmizel Miroslav Kalousek, jindy vděčný cíl novinářů. Příliš se nemluví o tom, že vlastně on je hlavní postavou TOP 09 a tím pádem i celé současné vlády, neboť ODS v čele s Petrem Nečasem a spolkem přeběhlíků s provokativním názvem LIDEM mu dělá jen křoví. Mimochodem Věci Veřejné s Vítem Bártou znamenaly jediné reálné nebezpečí pro současnou vládu. Proto byly personálně rozděleny a mediálně zničeny.

Mladé voliče si Schwarzenberg získal pravděpodobně prohlášením, že když se nudí, tak spí, což většina zná ze školních lavic. Pro posílení image u této nejsnáze mediálně manipulovatelné cílové skupiny vznikly reklamní předměty zobrazující Schwarzenberga s čírem na hlavě. Punková ideologie byla zneužita tím, proti čemu sama bojovala. Sid Vicious se musí obracet v hrobě. Dokonce i David Koller a Tomáš Klus, kteří ve svých písních zpívají, jak jsme v prdeli, volí zástupce současné vlády. Pane Bože, za co? Probíhají koncerty na podporu knížecího kandidáta. Vstup je zdarma, ale hrají i kapely zadarmo? Dost o tom pochybuju. Jedná se o variaci na předvolební guláš, jen místo jídlem se volič nasytí kulturou.

Volba Karla Schwarzeneberga by znamenala bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Možná to není na první pohled tak zřejmé. Schwarzenberg je silně proevropsky orientovaný. To je sice hezké, ale současná evropská integrace neprobíhá zrovna podle přání většiny jejich obyvatel. Důkazem budiž krachující jižní evropské státy. Co se nepovedlo Hitlerovi silou, dokoná Evropská unie ekonomicky. Česká republika si zatím udržela svou měnu jako například Velká Británie, kde začíná sílit tlak na vládní představitele, aby z EU Velká Británie vystoupila. Země ztrácí svou suverenitu, jakmile přijde o svou vlastní měnu. Myslíte si, že by Karel Schwarzenberg váhal s ratifikací Eura?

Voliči Karla Schwarzenberga zmiňují především to, že je v zahraničí repektován. Skutečně? Především sudetští Němci ho musí po jeho výrocích zbožňovat. Nebo vzpomínáte na to, jak před rokem přišel do sněmovny s plackou, kde stálo "Putine k noze"? Takový člověk nám dělá Ministra zahraničí. Nechci také prezidenta, který by ve státním znaku měl raději krtečka se sojkou, nebo který je nakloněn stavbě mešit v České republice, což by jistě naši zemi nesmírně kulturně obohatilo.

Karel Schwarzenberg se v roce 2008 zúčastnil schůzky Bildebergu (více zde), což je neblahým znamením. Před svým zvolením do významné funkce se zde objevili např. Tony Blair, Gerald Ford, Bill Clinton, Colin Powell, Gordon Brown či Margaret Thatcher. Společným rysem těchto významných politiků, bylo to, že šli proti zájmům svých voličů a prosazovali zájmy ultra-bohatých zástupců Bildebergu.

Hlavním Schwarzenbergovým úkolem v roli prezidenta by mohlo být napomáhání s prolomením Benešových dekretů a zavedení Eura. Skutečně toto chceme? Schwarzenberg také stojí za přijetím ACTA Českou republkou (návrh podpisu předložil poslanecké sněmovně spolu s "odklaněčem" Martinem Kocourkem). ACTA byla ratifikována 26.12.2012 v Tokyu. Česká média o tom jaksi zapomněla informovat. Hlavním cílem této smlouvy je omezování svobody na internetu. Perfektně to zapadá do agendy Bildebergu.

Jistě, Miloš Zeman není bez chyby, ale v tomto případě je jeho volba oprávněná. Zeman s Klausem možná tvoří mocenskou skupinu, možná ne, ale zvolení Karla Schwarzenberga českým prezidentem by mohl být počátek konce našeho svobodného státu. Jak prohlásil Daniel Estulin, investigativní novinář a znalec Bildeberu: “Morální společnost nemůže mít někoho, jako je Karel Schwarzenberg, na mocném místě."

Autor: Marek Pleskač | neděle 20.1.2013 16:13 | karma článku: 24.84 | přečteno: 1085x

Další články blogera

Marek Pleskač

Zrození běžce

Ještě před pár lety jsem běh bral jen jako nutnou součást přípravy mezi fotbalovými sezónami. Při výbězích jsem vždy trpěl, dobíhal mezi posledními a vůbec se na ně netěšil.

7.1.2016 v 14:20 | Karma článku: 4.00 | Přečteno: 95 | Diskuse

Marek Pleskač

Salming Tour de Hospic

Na 5. ročník Plesenského půlmaratonu jsem se těšil téměř rok, kdy jsem se o této akci dočetl v místních novinách. A když se tento běh stal letos součástí Salming Tour de Hospic, neváhal jsem s účastí na všech 3 akcích.

30.9.2015 v 0:35 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 210 | Diskuse

Marek Pleskač

Noční můra s ČD

Poté co jsem se nechal zhýčkat výletem z Českých Budějovic do Vídně, osmělil jsem se a snad po 10 letech opět vyzkoušel trasu České Budějovice - Mariánské Lázně. Za 10 let to možná zkusím znovu...

31.5.2015 v 22:55 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 920 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl první: Quo vadis, Evropská unie?

Odpověď vystřelím hned na začátku: EU směřuje nezadržitelně k federaci. Juncker, Mackron, Merkelová - všechny hlavní postavy Evropské unie vyjadřují totéž, jen možná trochu jinými slovy.

18.10.2017 v 23:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 |

Jan Lunga

Jsou odvody na zdravotní a sociální pojištění pro firmy nějakým trestem?

Některé strany mají ve svých programech návrh na snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Je to sice pěkné, ale málo reálné, ale hlavně pro to není důvod.

18.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Vojtěch Halamíček

Skutečně svobodné volby

Už víte, koho budete volit? Ne, neptám se Vás na jméno politické strany, hnutí nebo konrétního lídra.

18.10.2017 v 22:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 |

Bohumír Šimek

Nemáme a nedáme

Nemáme peníze na zdravotní péči. Stát je odmítá přidat a občan je přidat nesmí. Na beton a na přístroje v nemocnicích je peněz dost. K čemu nám budou přístroje bez lékařů a bez sester?

18.10.2017 v 22:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Hana Daňková

Nebezpečný kruhový objezd.

Že by dobrá zpráva pro hledače kovů? Naleznete-li vzácnost, můžete ji komukoliv prodat, a nejlépe do zahraničí, tam si toho na rozdíl od nás váží

18.10.2017 v 22:10 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 192 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1692

Občasný bloger, pravidelný běžec.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.