Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bildeberg - o nás bez nás

27. 05. 2012 21:42:30
Na konferenci Bildeberg se každoročně neformálně scházejí přední evropské a severoamerické osobnosti z oblasti politiky, obchodu, médií, vojenství či školství. Setkání, provázená maximálními bezpečnostními opatřeními, se konají bez přítomnosti médií, což nahrává zastáncům konspiračních teorií.

První konference, iniciována údajně z důvodu vzrůstajícího protiamerického postoje v západní Evropě, se konala v nizozemském hotelu Bildeberg nedaleko Arnhemu v roce 1954. Představitelé evropských zemí a Spojených států se sešli s hlavním cílem podpořit atlanticismus – lepší porozumění mezi kulturami západní Evropy a Spojených států - a dojednali pravidla spolupráce v oblasti politické, hospodářské a otázkách obrany. Mezi pravidelné účastníky lze řadit Davida Rockeffelera (miliardáře a šedou eminenci, dnes již 97-letého pána, který se významně podílel i na založení OSN), Henryho Kissingera (ministr zahraničních věcí za vlády Nixona a Forda), Roberta Zoellicka (prezident Světové banky) nebo například nizozemskou královnu Beatrix.

V roce 2008 uvedli američtí Friends of Bilderberg v tiskové zprávě, že „jedinou aktivitou Bilderbergu je pořádání každoroční konference. Na setkání se nepředkládají žádná usnesení, nehlasuje se, ani se nevydávají žádná politická prohlášení. Naopak se řeší zásadní otázky pro dobro lidstva, jako světový mír, otázka chudoby v Africe apod.

To zní sice ušlechtile, avšak v rozporu s tímto prohlášením stojí fakt, že setkání se účastní nepravidelní hosté, kteří mají bezprostřední vliv na nejbližší světové události. Není proto náhoda, že se konference před svým zvolením zúčastnil Barrack Obama (ještě jako jeden z kandidátů na prezidentský úřad). Na zasedání Evropského Parlamentu v Bruselu zpochybnil italský poslanec Evropského parlamentu Mario Borghezio nominaci účastníků skupiny Bilderberg a Trilaterální komise na místa předsedy EU a ministra zahraničí EU. Dne 12. listopadu 2009 uspořádala skupina schůzku na zámku Val Duchesse v Bruselu, které se účastnil také Herman Van Rompuy, pozdější předseda Evropské rady.

Setkání v roce 2008 se konalo jen několik dní před irským referendem o Lisabonské smlouvě. To by vysvětlovalo přítomnost Karla Schwarzenberga (který kritizoval Václava Klause pro otálení s podpisem této smlouvy) stejně jako irského generálního prokurátora Paula Gallaghera. Právě v těchto dvou zemích byl osud Lisabonské smlouvy nejistý. Dle článku na iDnes i pro takovou situaci měl však Bilderberg plán "B". "Pokud irské referendum dopadne pro zastánce smlouvy negativně, Irové si ho budou muset zopakovat", naznačoval důvěryhodný zdroj. Jak to dopadlo, dnes již víme...

Bildeberg je spojován s New World Order (Nový světový řád), jak je označována konspirační teorie, dle které úzká skupina mezinárodních elit prostřednictvím bankovních institucí kontroluje vlády, průmysl a média a snaží se o nastolení jednotné světové vlády s jednotnou světovou měnou, což by vedlo k jednodušší manipulaci se světovým obyvatelstvem. Možná to zní šíleně, ale zamysleme se nad skutečnými důvody válek v Afghánistánu, Iráku, Lybii nebo oficiální mediální propagandě o Iránu či Sýrii (aktuálně např. zde). Opravdu znamenají tyto státy hrozbu pro světový mír nebo představují jedny z posledních suverénních států, stojících v cestě mocných?

Reportéry, kteří se pokouší o setkáních zjistit bližší informace, čeká pronásledování a problémy s policií, jak se přesvědčil např. v roce 2009 v Řecku londýnský reportér Guardianu Charlie Skelton, který chtěl pokrýt schůzku Bildeberg satirickými reportážemi. Policie – tajná i uniformovaná – po něm šla po celou dobu jeho řeckého pobytu jen proto, že fotografoval hotel, kde byli účastníci Bilderberg ubytováni, a kde jednali.

Z Čechů se mimo Schwarzenberga setkání v minulosti zúčastnili český velvyslanec pro NATO Karel Kovanda (1998), velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský (1999) nebo ředitel NY university v Praze Jiří Pehe (2001), mj. vášnivý kritik proti EU zaměřeného Václava Klause. Další Češi v oficiálních seznamech účastníků Bilderbergu nefigurují, seznamy ale zdaleka neuvádějí všechny hosty. Účastníky setkání Trilaterální komise, která je dceřiným sdružením skupiny Bilderberg, byli v minulosti také Pavel Telička, Jiří Kunert, Alexandr Vondra, Vladimír Dlouhý a stálý host Jan Švejnar.

Letošní setkání se dle neoficiálních informací koná od 31. května do 3. června stejně jako v roce 2002 a 2008 ve Virginii, USA, o čemž však na oficiálních internetových stránkách není 4 dny před začátkem setkání ani zmínka. Stejně tak chybí program a seznam hostů, což jen nahrává spekulacím a dle mého názoru má toto opatření znesnadnit lokalizaci místa schůzky před případnými zvědavci. Je skutečně zarážející kolik pozornosti (téměř žádnou) věnují oficiální média schůzce, kde se koncentruje tolik významných světových osobností.

Autor: Marek Pleskač | neděle 27.5.2012 21:42 | karma článku: 23.60 | přečteno: 2170x

Další články blogera

Marek Pleskač

Zrození běžce

Ještě před pár lety jsem běh bral jen jako nutnou součást přípravy mezi fotbalovými sezónami. Při výbězích jsem vždy trpěl, dobíhal mezi posledními a vůbec se na ně netěšil.

7.1.2016 v 14:20 | Karma článku: 4.00 | Přečteno: 92 | Diskuse

Marek Pleskač

Salming Tour de Hospic

Na 5. ročník Plesenského půlmaratonu jsem se těšil téměř rok, kdy jsem se o této akci dočetl v místních novinách. A když se tento běh stal letos součástí Salming Tour de Hospic, neváhal jsem s účastí na všech 3 akcích.

30.9.2015 v 0:35 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 202 | Diskuse

Marek Pleskač

Noční můra s ČD

Poté co jsem se nechal zhýčkat výletem z Českých Budějovic do Vídně, osmělil jsem se a snad po 10 letech opět vyzkoušel trasu České Budějovice - Mariánské Lázně. Za 10 let to možná zkusím znovu...

31.5.2015 v 22:55 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 919 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 100 | Diskuse

Libor Popovský

V Evropě probíhá výměna obyvatelstva

Překlad článku Giulia Meottiho „A Replacement of Population is Taking Place in Europe" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný mnou a paní Helenou Kolínskou.

26.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 650 | Diskuse

Jiří Hermánek

Čtvrtek, kamiónů den. Nechoď dcerunko k D1 ven. Preview...

Protože ty fotky z 15.6. odpoledne, kdy jsme se po D1 vraceli do Prahy, jsou v mobilu a já v OL píšu na tabletu. Což je úkol náročný a ne vždy vyjde.

26.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 275 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Partnerské vztahy - láska nebo závislost?

Po několikahodinové jízdě vlakem se pro mě lavička ve stínu kostela stává příjemným útočištěm. Sedím a nasávám místní atmosféru šumavského městečka. Pozoruji lidi v parku a nechávám se ofukovat chladivým vánkem ...

26.6.2017 v 8:33 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 223 | Diskuse

Jan Bartoň

Obsah správný, jen ta angličtina špatná!

Pracovnice pražského magistrátu upoutaly pozornost široké veřejnosti svým „svévolným vyvěšením“ cedule se „špatnou angličtinou“. V ní se dožadovaly, aby na ně cizinci mluvili česky nebo si vzali tlumočníka.

26.6.2017 v 8:05 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 511 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1688

Občasný bloger, pravidelný běžec.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.